web tasarla

günaydın gazetesi
ANA SAYFA   |  GÜNDEM   |     SİYASET    |     SPOR    |     RÖPORTAJ     |    KÜNYE   |  İLETİŞİM

 

HABER: ERTAN GENCE

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin 450 Milyon TL’lik 45 yatırımın açılış törenine katılmak için Tekirdağ’a geldi. 

 

“15 TEMMUZ’U ÖNCEDEN BİLİYOR MUYDUNUZ?”

 

Tekirdağ’da Türkiye gündemiyle ile ilgili açıklamalarda da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Gazetelerin, televizyonların kapatıldığı bir Türkiye istemiyoruz. Bizim gibi düşünmeyenlerin bile düşüncelerini özgürce ifade edebildikleri bir Türkiye istiyoruz. Mustafa Kemal’in Türkiye’sini istiyoruz. Fırat Kalkanı operasyonunda bazı askerlerimizin yakıldığı iddiaları var. Hükümetten net açıklama istedik. Araştırıyoruz dediler. Aradan 15 gün geçti cevap var mı? Yok. Hükümet nerede. Hükümet yok. O zaman devletin yetkililerine sesleniyorum. Bu görüntüler doğru mu değil mi? Fırat Kalkanı’nda şehit sayımız 50’ye yaklaşıyor. “El Bab’dan sonra bilmem nerelere gideceğiz” diyorlar sakın gitmeyin. Kendi çocuklarını göndermiyorsun. Anadolu’nun çocuklarını gönderiyorsun. Sonra çıkıp şehitlere “kelle” deme cüretini gösteriyorsun. Biz bunu unutmadık. Unutturmayacağız… İlk kez burada söylüyorum. 15 Temmuz’dan sonra saraya gittim. 15 Temmuz’da linç edilen askerlerin faillerinin yakalanması gerektiğini söyledim. Hepsi evet dedi. Evet dediler ama gereğini yapmadılar. 15 Temmuz darbe girişimi tam aydınlanmış değildir. Sorduk, “15 Temmuz darbesinden önceden haberiniz var mıydı yok muydu?” Bu sorunun cevabını şu ana kadar almış değiliz” dedi.

 

 

 


“OLAĞANÜSTÜ HALDEN FAYDALANARAK REJİMİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR”

 

Pazartesi gününden sonra TBMM izleyin diyen Kılıçdaroğlu, “Sormuştum “bu Adil Öksüz kimdir” diye. Askeri birliğin içinde yakalanıyor. Herkese kelepçe takılırken buna takılmıyor. Herkesin cep telefonları alınırken bununki alınmıyor. Herkes tutuklanıyor ama bu tutuklanmıyor. Telefonları GPS cihazları eline veriliyor serbest bırakılıyor. Kim bu Adil Öksüz. Kim olduğunu ben de onlar da biliyor. Ama ben istiyorum ki cevabını onlar versin.  TBMM’de darbe girişimini araştırma komisyonu kuruldu. Komisyonun AKP’li üyeleri eskiden Fethullah Gülen’e övgüler düzen kişilerdi. Bunun takipçisi olacağız, hesabını mutlaka soracağız. 20 Temmuz’da OHAL’i ilan ettiler. Şimdi, olağan hal üstünden yararlanarak anayasayı değiştirmek istiyorlar, rejimini değiştirmek istiyorlar. Dikta rejimine geçmek istiyorlar. Çok partili hayatı sınırlandırmak istiyorlar. Sen neden buna destek vermedin diyorlar. Bu proje, bu anayasa değişikliği Türkiye Cumhuriyeti tarihine ihanettir. Milli kurtuluş savaşının ruhuna ihanettir. CHP, ihanet içinde olmayan partidir. Önce itiraz ettiler, sonra itiraf ettiler “Evet biz bir rejim değişikliği yapıyoruz vesayetten kurtarıyoruz” diyorlar. Bir vesayetten kurtarıyorsun, çok daha ağır bir vesayete sokuyorsun. Pazartesi gününden itibaren parlamentoyu izleyin, CHP’nin değerlerimizi korumak için verdiğimiz mücadeleye tanık olacaksınız. Sizin için, ülkemiz için, bayrağımız için, bu ülkeyi bize emanet eden Mustafa Kemal Atatürk için bu mücadeleyi vereceğiz” ifadelerine yer verdi.

 

 


“ANAYASA KİTAPÇIĞI HERKESİN KİTABI OLMAK ZORUNDADIR”

 

Anayasa hakkında da konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, “Kadınlarımıza sesleniyorum. 1934 yılında Yunanistan’dan İsviçre’den Japonya’dan önce seçme ve seçilme hakkını Atatürk size verdi. Bunu unutmayın. Çocuklarınız huzur içinde oyun oynayabiliyor, okuluna gidebiliyorsa, gitmesini istiyorsunuz birlikte bu karanlık tabloyu değiştirebiliriz. Milli Kurtuluş Savaşını yürüten bu Gazi Meclis, kendisini feshetme yetkisini başkasına veremez. Bu Meclis Atatürk’e bile başkomutanlık yetisini belli dönemlerde vermiştir. Pazartesinden itibaren televizyonları izleyin, ne kadar verirlerse, Mücadelemizi TBMM Genel Kurulu’nda vereceğiz. Demokrasiyi, rejili korumak için, bağımsız yargıyı, özgür medya bu mücadeleyi yapacağız. Bir bedel ödenecekse o parlamentoda ilk bedeli önce CHP’li vekiller ödeyecektir. Anayasa kitapçığı herkesin kitabı olmak zorundadır” diyerek sözlerine son verdi.


Ertan GENCE

Okunma Sayısı : 1415


Yapılan Yorumlar