web tasarla

günaydın gazetesi
ANA SAYFA   |  GÜNDEM   |     SİYASET    |     SPOR    |     RÖPORTAJ     |    KÜNYE   |  İLETİŞİM

 

 

Tekirdağ’da son yılların en yoğun kar yağışını yaşadı. Buna afet diyebiliriz. Yoğun kar yağışının başladığı 6 Ocak günü şu sözleri yazdım; “Karayolları yada Belediyeleri suçlamak şuan yersiz. Çünkü Tekirdağda afet yaşandı diyebiliriz. Bu hava şartlarında tedbirli ve dikkatli olmak lazım. Tek hata bana göre bugün öğrenciler okula hiç gitmemeliydi. Siyasete gerek yok. Herkes üstüne düşeni yapmalı.”


Herkes üstüne düşeni yapmalı dedim ya, herkes gerçekten üzerine düşen her şeyi yapmalı.


Neyse kar çilesi bitti derken şimdi de buz çilesi başladı. Neredeyse Tekirdağ’ın her noktası buz. Düşüp kolunu, bileğini, bacağını kıran mı dersiniz; bileğini burkan  mı…


Peki bu düşmenin sorumlusu kim?


Hani üstte dedim ya herkes üstüne düşeni yapmalı diye. Belediye ekipleri bu süreçte gerçekten çok çalıştı. Haklarını yemeyelim. Ama bu ekip yeterli olmadı. Yetişemiyor. Yani belediye görevini tam olarak yerine getiremiyor. Bu süreçte belediyelerimizin daha çok ekibe ve ekipmana ihtiyacı olduğu görüldü.


Düşersem, kolumu kırarsam, suçlu ben değilim diyorsam ne yapmalıyım, kanunlar ne diyor?


Belediye ekiplerinin yetersiz olduğu durumlarda buzlanma ve düşme sonucu herhangi bir sağlık problemi olduğunda belediyenin görevini yerine getirmemesi nedeniyle sokağın ya da caddenin bağlı olduğu belediyeye, yükümlülüklerini yerine getirmediği için, maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.


BU SÜREÇTE İZLENECEK YOL

 

-İlk önce hastaneye gidip ayrıntılı bir epikriz rapor almak gerekiyor.

-Kaza nedeniyle yapılan bütün masrafların faturalarını mutlaka edinmek gerekiyor.

-İlk olarak bu raporlarla ve belgelerle birlikte belediyeye başvurup tazminat talep edilir.

-Eğer belediye bu talebi kabul etmezse, ikinci başvuru, belediyenin bağlı bulunduğu İdare Mahkemesine yapılmaktadır.

-Başvurunun, kaza tarihinden itibaren 1 sene içerisinde yapılması gerekiyor. Belediye 60 gün içinde cevap vermezse mevzuat gereği talebi reddetmiş olarak kabul ediliyor.

-Belediyenin ilgili sürede cevap vermediği veya reddettiği takdirde, yine bu 1 senelik süre içerisinde İdare Mahkemesi’ndeki davanın açılması gerekmektedir.


MANEVİ TAZMİNAT DA TALEP EDİLEBİLİR

 

Belediyenin karları temizleme sorumluluğu olduğu için, bu sorumluluğunu layığıyla yerine getirmemesi durumunda, düşen kişi kusurlu duruma düşme ve yaralanma sonucu acı, elem, ızdırap yaşama nedeniyle manevi tazminat davası da açılabiliyor.


GÜZEL SÖZ SÖYLEDİN KADİR ALBAYRAK

 

Kadir Albayrak'ın mecliste kurduğu çok güzel bir sözü geldi aklıma; "Bana yapamıyorsan bırak deme, işini düzgün yap de" 


BU YAZI YALNIZCA BELEDİYELER İÇİN DEĞİL HERKES İŞİNİ DÜZGÜN YAPSIN

 

Vatandaş bu kanunu, hakkını da bilsin istedim.. 

 

 

 

   ERTAN GENCE


Okunma Sayısı : 1849


Yapılan Yorumlar