web tasarla

günaydın gazetesi
ANA SAYFA   |  GÜNDEM   |     SİYASET    |     SPOR    |     RÖPORTAJ     |    KÜNYE   |  İLETİŞİM

 

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı basın açıklaması yaparak çiftçinin gübre alamama nedeniyle üretimde sıkıntı yaşandığını ve mazot fiyatları, tarım ilaçlarına gelen zamlar ve yüksek kredi faizlerinden dolayı da çiftçinin batma noktasına geldiğini söyledi


Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı Oda binasında yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; “Kanola ve kışlık hububat ekmeye hazırlanan üretici gübre fiyatlarının yüksek olması nedeniyle kullanacağı gübreyi almakta zorluk çekmektedir. Bunun sonucu olarak tarımsal üretimde verim düşüklüğü ve bitkisel üretimin azalacağı beklenmektedir. Tarımsal üretimde en çok kullanılan 20-20-0 gübresinin tonu 2017 yılı aynı dönemine göre ton fiyatı 1025 TL’den 2150 TL’ye, Üre gübresi 1000 TL’den 2200 TL’ye yükselmiştir. 2017 ve 2018 üretim yılında dekar başına gübre desteği 4 TL’ye sabitlenmiştir. Örneğin; Buğday’da yeterli gübreleme yapılabilmesi için bir üretim sezonunda dekara ortalama 70 kg gübre kullanılması gerekmektedir. Bu destek ödemesiyle çiftçi 2 kilo gübre bile alamamaktadır. Çiftçinin bitkisel üretimde yeterli gübreyi kullanabilmesi için devletimizin mutlaka bu konuya el atması ve gübre desteğinin fiyatlardaki artışa paralel olarak arttırmasını talep etmekteyiz.

 

“ÜRETİCİYE MAZOT DESTEĞİ İSTİYORUZ”

 

Diğer bir üretim girdisi olan mazottur. 19 Eylül 2017 tarihinde litre fiyatı 4,74 TL olan mazot bugün itibariyle litresi 6.30 TL’dir. Bir önceki yıla göre fiyat artışı %32’yi bulmaktadır. Bu artışa bağlı olarak üreticiyi mağdur etmemek adına mazot desteklemesinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Bitkisel üretimde verimliliği ve kaliteyi arttırmakta ki bir diğer girdi ise tarım ilacıdır. Tarım ilacı fiyatlarının bir önceki yıla göre %30-50 civarında artış göstermiştir. Örnek olarak buğday üretiminde kaliteli ürün ve yüksek verim elde etmek için bir sezonda çiftçimiz 7 kalem tarım ilacı kullanmaktadır. İşte bu maliyetlerin içerisinde boğulup giden üreticilerimiz çıkmaz sokağa her geçen gün daha da adım atmaktadır.

Mazot, gübre ve ilaca gelen zamlar doğrultusunda artış yapılması; desteklerin en az buğday fark prim desteğinin kilogram başına 5 kuruştan 10 kuruşa, ayçiçeğinde ise 40 kuruştan 50 kuruşa çıkarılması gerekmektedir.

 

“ÇİFTÇİ BORÇLARINI ÖDEYEMEZ HALE GELECEK”

 

Tarım Kredi Kooperatifinin %27’ye çıkan faiz oranlarının önümüzdeki yıl üreticilerimizin borçlarını ödeyemeyeceği öngörüldüğünden desteklemelere acilen müdahale edilmesi gerekir.

Hayvancılıkta da tarımda olan sıkıntılar aynen devam etmektedir. 1 kg süte 1,5kg yem alınması gerekirken gelen zamlarla 1 kg süte 0,800gr yem alınmaktadır. En azından 1 kg süte 1,5kg yem alınabilecek duruma getirilmesi ve bu paritenin korunmaması durumunda hayvanların kesime gitmesi kaçınılmazdır.

Üreticilerimizin daha da mağdur olmaması için Milli Tarım Politikasının tez elden gözden geçirilip üreticilerimizi daha da çıkmaza sokmadan mağduriyetlerinin giderilmesini, Tekirdağ Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığı olarak hükümetimizden talep etmekteyiz” dedi.

 

ERTAN GENCE


Okunma Sayısı : 2777


Yapılan Yorumlar